AYNISEFA (Portakal Nergisi) Botanik ismi: Calendula officinalis, Familya: Compositae (Asteraceae)

Botanik Özellikleri: Bitki 50 cm kadar yükselir, çoğunlukta bir yıllık olur. Çok dallı, dalları yukarıya doğru büyür, 5-7 cm büyüklügünde çiçek kafacıkları oluşur. Yabani veya tarla aynısefası bitkisnin çiçekleri çok daha küçüktür. Çiçek rengi açık sarıdan koyu turuncuya varır. Gövdesi ve dalları tüylüdür.

Bitkiye her ne kadar halk arasında portakal nergisi dense de, bitkinin esasen nergisgiller ile alakası yoktur.

Aynısefa Botanik

Yetiştiği Koşullar ve Yayılımı: Bahçelerde ve parklarda kültür bitkisi olarak rastlanır. Yetiştiriciliği yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

Aynısefa bitkisinin kendiliğinden yetişen yaban türüne (Calendula arvensis) "Tarla Aynısefası" denir. Bu tür tıbbi açıdan tıpkı Aynısefa gibi kullanılabilir.

Tarla Aynısefası

Tarla aynısefası bahçe, bostan kenarı, inşaat atıkları yığınlarında kendiliğinden yetişir. Verim açısından tarla aynısefasının üretimi tercih edilmez. Humuslu toprağı daha çok sever ve dağlık bölgede bile yatişebilir.

Anavatanı tam olarak bilinmemekle birlikte Avrupa, Batı Asya (Anadolu) ve ABD’de tıbbi kullanım amaçlı tarımı yapılmaktadır.

Kullanılan Bölümleri: Çiçek kafacığı ve nadiren yaprağı kullanılmaktadır. Dikkat: Yapraklar Komisyonun E tarafından negatif monografa sahiptir.

Aynısefa Kafacık

Hasat:

Çiçekleri açıldıktan sonra kafacıklar toplanır ve gölgede kurutulur. Güneş almayan fakat rahat hava akımının olduğu bir tezgah üzerinde, seyrek bir şekilde yayılarak kuruması sağlanır.

Çiçek kafacıkları tamamen kuruyunca dil taç yaprakları satışa sunum amaçlı, dolayısıyla kullanım amaçlı çiçek kafacığından ayrılır. Çok iyi kuruduğuna kesinlikle emin olmak gerekir, aksi durumda küflenme olur ve toksik maddeler oluşur. Mukavva, karton kutularda veya çok katlı kesekağıtlarında, hava almayacak şekilde, gün ışığı almayacak şekilde ambalajlanarak saklanmasını öneririm.

Aynısefa drog

Satışa sunulan aynısefa bitkisinin çiçekleri uygun koşullarda kurutulup, uygun koşullarda saklanması durumunda drog rengi acık turuncu olur.

Aynısefa bitkisinden ilaç yapımı ve tedavide kullanıldığı alanlar:

Aynısefa bitkisini fitoterapi ve doğal kozmetik alanında yaygın bir şekilde kullanmaktayız.

Aynısefa bitkisinden en sık yapılan ilaç formları: Maserasyon yağı, merhem, çay.

Tedavide Kullanım Alanları: Ağız ve yutak alanında iltihaplanmalar, cilt ve mukoza yaraları.

Daha sağlıklı bilgi aktarımı amaçlı sizi kısa veya uzun erimli kurslarımıza davet ediyoruz.

Fitosofia Akademi etkinliklerini takip etmenizi öneririz. Ya da Fitosofia E Bültenine kendiniz abone olun ve etkinlik duyurularınmızı vakti gelince mail adresinize iletelim.

Anasayfamızın alt kısmında E Bülten aboneliğini kullanmanızı öneririz; www.fitosofia.com.tr