Fito-Sofist-Çe

Yaklaşık bir yıldır “Fitosofistçe” başlığı ile hafta sonları hikayeler yazmaya çalışıyorum. Son yılın yoğunluğundan dolayı pazarları için düşündüğüm seriyi içimden geldiği gibi gerçekleştiremesem de bu niyetim bir yandan için için demlendi. Fitoterapi Temel Eğitimi 7. sezonuna başlayalı, emek takası karşılığında eğitimi alan bir dolu ‘kızçe’ sayesinde hayatım hem kolayladı, hem renklendi. Böylece rafta yeterince dinlenmiş fitosofistçe hikayelere devam edebiliyorum.

Bu seriye neden “Fitosofistçe” ismini uygun gördüğümü sırası gelmişken açıklamak isterim. “Fitosofistçe Bir Hikaye” dizisinin özünde, onlarca yıl önce felsefe okumamın etkisi var. Eh, “Sofistçe” kısmı için felsefi koku alma reseptörlerimin işe yaradığını reddedemem! Zira yüzlerce yıl sonrasında, Hegel’in okuduğu ve yaşadığı binalarda eğitimimi tamamlayarak Almanya’da kazandığım ilk resmi belge, “Diplomalalı Filozof Kadın” (Diplomphilosophin) oldu. Lakin “Fitosofistçe” çok daha kapsamlı bir duygu hali! Hegel ve Kant’ta göremediğim bu haller, aksine Goethe’nin şiirlerindeki doğa tasvirlerinde fazlasıyla mevcuttu. Tarihin derinliklerine biraz daha dalınca, İbn-i Sina’yı, Hildegard von Bingen’i ve aşığı olduğum Paracelsus’u duyar gibi oluyorum.  Onların sadece tıbba dair değil, tüm yaşama dair bütünsellik olgusu beni felsefi boyutta besliyor. Fitosofistçe, beni  Şaduman Karaca olarak, Fitosofia ve Fitosofia Akademi’yle yaşadığım her şeyi kapsayan bir öz tanımlamadır, yani bir nevi ortak karmamız.

İster Hinduizmdeki reenkarnasyonu, istersem salt bu yaşamı yalın halde kabul edeyim. Nihayetinde şimdi buradayım ve buradan hikayeler paylaşmak istiyorum; sadece hayatıma dokunanlardan ve dokunuşlardan, diğer bir ifadeyle yollarımın karmasından veya karma yollarımın BİRleşmesinden ve BÜTÜNleşmesinden. 

İlk Fitosofia Yaz Okulu

2016’da üniversitede öğretim görevlisi iken öğrencilerimle yaptığım gezilere doyamayarak, o yaz öğrencilerimin ısrarı üzerine ektra bir büyük gezi düzenlemiştik. O yıllarda Artvin’nin Ardanuç ilçesinde tıbbi ve ballı bitki araştırmam devam ediyordu. Yaz okulumuzun ağırlık noktası bu bölge olmalıydı. Çalıştığım üniversite, bilgi aşkıyla yanıp tutuşan bu öğrencilerin okul dönemi dışında benimle sahada çalışabilmesi ve özellikle de canlı bitkileri yerinde tanıyabilmeleri için bütçe ayıramadı. Sonuç olarak ulaşım gibi zaruri masrafları ailesi veya kendisi karşılayabilenler (Fitosofia) yaz okuluna katılabildi. Ardanuç Belediyesi’nin, halkının ve oradaki dostların yardımı ile bu öğrencilerim ve benim için çok kıymetli saha çalışması tamamlanmış oldu. Sırayla; Rize Çamlıhemşin’de @tosidagevi, Artvin Arhavi’de @ezmocekoyevi, Hopa’da emekli Orman Yüksek Mühendisi @casimcihan ve eşi Aynur Hanım, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, sevgili @geo_lem ve ailesi, bizi evinde ağırlayan sevgili Emine Erdem ve köyüne, Bulanık Köyü’ne ve Ardahan'da Peri’nin ailesi ve Kars’ta uğradığımız Susuz’da @efkan_zariç ve @ilhankoculu ve Boğatepe Köyü’ne bu geziyi gerçekleştirmemizdeki destekleri için beş yıl sonradan da olsa yürekten teşekkürü borç bilirim. Sayelerinde bürokrasi ve para mefhumundan bağımsız bir Fitosofia Yaz Okulu geleneğini başlatmış olduk. Sonraki yıllarda farklı bölgelerde devam ettirdik.

 

Son Fitosofia Yaz Okulu

Her yıl düzenlediğimiz gelenekselleşen ücretsiz yaz okulunu son yaz yeni yaşam alanım olan İzmir Seferihisar merkezli organize ettik, son üç gününü de Urla Barbarosköy’ünde gerçekleştirdik. Katılımcılardan sevgili @cagdsgl ve Enes’in kolaylaştırıcılığı üstlenmesiyle tüm duyurular ve organizasyon tamamlandı, yaz okulunu 20-40 yaşlarında çadır kampı yapmaya hazır ve istekli herkese açtık. 50 kadar başvuru geldi, açıkçası bu kadar ilgi olacağını pandemi nedeniyle beklemiyorduk. WhatsApp grubu oluşur oluşmaz, gruba şöyle bir mesaj düştü.

“Yaz okuluna 1 hafta kaldı 🤗🤗🌈🌈🎉🎉

Merhaba dostlar ben Berivan. 2006 Ege Tıp ve 2013 İstanbul Okmeydanı Enfeksiyon Hastanesi ve Klinik Mikrobiyoloji mezunuyum…” Orta uzunlukta bir tanışma metni ile devam eden mesaja, bir el freni çekmek mecburiyetindeydim ve tanışma faslını bir hafta daha bekletmeyi önerdim.

Öncelikle hekimlerin böylesi bir etkinliğe katılacaklarını beklemiyordum, daha ziyade üniversite gençlerinin geleceğini düşünmüştüm; sonuçta bu ücretsiz etkinlik, öğrencilere destek olmak içindi. Çalışan insanların vakti olmayacağı da belliydi benim açımdan. Berivan meğer taze işsiz kalmış ve o sayede böylesi bir etkinliğe katılabilmişti. Birkaç başka hekim daha katıldı o yaz okuluna.

Velhasıl pandemi koşullarına rağmen muhteşem bir yaz okulu geçirdik. Berivan eşiyle gelmeyi planlamasına rağmen annesiyle katıldı yaz okuluna. Muhteşem enerjisiyle gruba kendini bolca anlattı,  grubun sağlık dertlerini dinledi, onlara çözümler üretti. Hatta bize Fitosofia Akademi’de bağışıklık sistemi üzerine enfes bir sunum bile yaptı. Merakı, heyecanı, pozitif enerjili mizacına hayran olduğum, güvenebileceğim hekim dostlarımdan biri oldu Berivan. Kendisine bir kez daha teşekkür ederim.

Karma ile Bağlanan Yollarımız

650 saatlik Fitoterapi Temel Eğitimi’ne katılan hekimlerden birinin Berivan olacağı kesindi, buna karma bile demiyorum. İlgiyle ve heyecanla derslere devam ederken tüm aileyi de eğitim sürecine dahil etmişti. Eğitim WhatsApp grubuna, perşembeleri yapılan canlı yayınlara aktif bir şekilde katılan Berivan’la özelden de sıkça yazışırız. Ders videolarını izlerken arada “Dersler çok iyi gidiyor, çok memnunum, sana ve ekibine bin teşekkür…” gibi mesajlar atar. Geçen, bir sabah şöyle farklı bir mesaj geldi Berivan’dan.

“Şaduman Hocam. Dün sizi rüyamda gördüm Çok akıllı, çok güzel bir sokak köpeği evlat edinmiştiniz, sonra o size hasta bir kedi getirmiş, onu da alıp iyileştirmişsiniz… Bir yerde hocalık yapıyordunuz. Biz de gelip dersinizi dinlemiş, sizi görmüştük. Sonra bir haber geliyor, siz ölmüşsünüz 😳, kediyle köpek, bir de dersler ortada kalıyor... Ben diyorum ki ben ilgilenirim…

Ölme olayı olmasa çok güzel, renkliydi. Ama rüyada ölüm uzun yaşamdır… 

Karma ömrünüzü uzatsın 🙏”

Amin Berivancım, Karma yollarımızı BİRleştirsin, BÜTÜNleştirsin. Ömrümüzün uzun olması önemli değil bence, yollarımızın senin gibilerle devam edeceğini ve daha birçok karmanın yoluyla birleşip bütünleşeceğini bilerek son nefesi vermekten daha güzel fitosofistçe bir dilek düşünemiyorum.

@bellekakdeniz

Fotoğraflar:@fito.sofia

Görsel: @sanem.yavu

Metin Editörü: :@aysenikk