HakkımdaBen Şaduman Karaca, 1965 Ordu doğumluyum, Almanya’dan Doğal Tıp Uzmanı (Heilpraktikerin), Sağlıklı Yaşam Danışmanı ve Bağımsız Araştırmacıyım.

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü 3. Sınıf öğrencisi iken bir burs kazanıp Almanya’ya gittim. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Berlin Humboldt Üniversitesi'nde tamamladım. 1998’de aynı üniversitenin Etnoloji Bölümü'nde doktora çalışması programına başladım.

1989'da anne oldum. Oğlumun hastalığı nedeniyle bütünsel tedavi yöntemlerini araştırıp yaşamımıza dahil ettikten sonra, odağım doğal tıp oldu. Takip eden senelerde Doğal Tıp eğitimlerimi (Genel Tıp, Fitoterapi, Homeopati ve birçok geleneksel doğal tedavi yöntemleri) ve doğal tıp kliniklerinde stajlarımı tamamladım. 2006’da Doğal Tıp Uzmanlığı Sınavı'nı kazanarak Almanya'da Hasta Kabul Etme Yetki Belgesi'ni (Heilpraktikererlaubnis) alıp kliniğimi açtım.

Tamamlayıcı olarak Yoga Eğitmenliği, Şiatsu terapistliği, Mediasyon (Uzlaştırıcılık) eğitimleri aldım. Ayrıca Humboldt Üniversitesi'nde iki yıllık bir program olan İletişim ve Davranış Koçluğu Eğitimi'ni tamamladım.

Almanya’da Pedagog, Psikososyal Danışman ve Eğitimci, Doğal Tıp Uzmanı (Naturopat) olarak çalıştım. 2010 yılından beri ise Türkiye'de, başta Fitoterapi kursları olmak üzere, Doğal Tıp ve Sağlıklı Yaşam alanında, çeşitli eğitimler verdim. MEB onaylı Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı eğitimi de bunlardan biridir. 2014 -2018 yıllarında Üsküdar Üniversitesi Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştım.

Doğal tıp, Fitoterapi, sağlıklı yaşam konuları hakkında, çeşitli dergilerde yayımlanan yazı ve söyleşilerim ve TV/radyo konuşmalarımla halk sağlığı konusunda geniş bir kitleye ulaşmaya çalışarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyorum. Yine aynı konularda paneller ve sempozyumlara konuşmacı olarak katılıyorum. Halen bağımsız olarak bitki araştırma çalışmalarına devam ediyorum.

2010 yılından beri verdiğim Fitoterapi Temel Eğitimini 2019 yılında uzaktan eğitime dönüştürerek, kendi kurduğumuz çevrimiçi eğitim platformu Fitosofia Akademi’de sunmaya başladım. https://akademi.fitosofia.com.tr/. İzmir/Seferihisar'da bulunan Fitosofia Akademi'de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Aynı zamanda çeşitli online platformlarda ve kendi platformumuzda alkali beslenme eğitimi, probiyetikler, tıbbi çay hazırlama teknikleri gibi kısa eğitimler sunuyorum. https://www.fitosofia.com.tr/akademi